Categories: Lifestyle

Kako planirati potovanje

Veliko vas sprašuje kako planirati potovanje in kako sama določava najine destinacije. Skupaj sva obiskala že več kot 45 držav od tega 10 novih samo v letu 2018, tako da lahko rečem, da sva planiranja že navajena. Za nekatere je lahko planiranje stresno, a za naju je to vznemerljivo in zabavno. Samo videti se morate na želeni destinaciji in načrtovanje bo dosti lažje.

Vrsta popotnikov

Tako kot smo si ljudje različni, imamo tudi različna pričakovanja glede potovanj. Vsak ima svoj proračun, časovno fleksibilnost ter tudi prioritete in želje. Nekje se pa tudi opazno razlikujemo – nekateri radi planirajo potovanja, nekateri malo manj.

Preden začnem govoriti o najinih 5 korakih pri planiranju potovanja, naj opredelim katere dve glavni vrsti popotnikov po mojih izkušnjah obstajata:

  • “Spontani” popotnik – ima neko okvirno idejo kaj ga zanima na destinaciji, a večino potovanja prilagodi na poti sami
  • Načrtni popotnik oz. “planer” – pred odhodom na pot preuči destinacijo in ima vnaprej opredeljen okvirni dnevni itinerar

Katere vrste popotnik si ti in kakšne so prednosti enega in drugega?

Spontani proti planerju

Prednosti enega so slabosti drugega in obratno.

Prednosti spontanega popotnika so:

  • Ponavadi nižja pričakovanja od potovanja in večja možnost pozitivnih presenečenj
  • Fleksibilnost: možnost podaljšanja ostati na določenem kraju
  • Pogosto bolj pristna in lokalna izkušnja

Prednosti planerja so:

  • Priprava vnaprej pomeni večjo verjetnost, da bo popotniku izbran kraj na potovanju všeč
  • Ni veliko planiranja na potovanju samem, kar pomeni, da na destinaciji ostane več časa za nova doživetja
  • Ponavadi planiranje privede do krajšega časa čakanja med različnimi destinacijami
  • Manjša verjetnost, da se katera aktivnost izpusti, zaradi prezasedenosti ali drugih dejanvnikov (npr. vse odprave na vulkan so že zasedene)
  • Nižji stroški potovanja, zaradi planiranja vnaprej (npr. nižje letalske karte, hoteli, ture itd.).

Torej v katero skupino mislite, da spada najino 10-mesečno potepanje po JV Aziji in Oceaniji? Tako je, sva ponosna planerja! 🙂

Spontanost se v teoriji sliši romantično, ampak pomislite – ali je za ceno fleksibilnosti res vredno preplačati potovanje ali pa izpustiti kakšno točko, ki vam bi bila zagotovo všeč? In najpomembneje – namesto uživanja in prepuščanju destinaciji se vam ni treba ukvarjati z logistiko ter vprašanjem kaj, kdaj in kako si ogledati.

Seveda ni tako črnobelo. Ne zahajajte v skrajnosti in ne planirajte celotnega potovanja preveč natančno in po urah. Res je, nekateri tudi to počno! V tem primeru se ponavadi zgodi, da se “zaplanira” oz. pripravi preveč naporen urnik. Midva se vedno se drživa tega, da imava nekaj fleksibilnosti, kjerkoli je to mogoče in s tem pobereva najbolje z obeh svetov.

Kaj je skupnega obema?

Je pa dejstvo, da mora tako planiran in spontani popotnik poskrbeti za nekaj stvari, ki jih moramo urediti preden se odpravimo na pot. To zadeva predvsem zavarovanje ter tudi urejanje osebnih financ.

Dejansko ima največ ljudi, ki jih srečujeva na poti bančne težave. Kartice ne delujejo pravilno, dvig na bankomatu v tujini, gotovine pa od nikoder in posledično boleči postopki klicanja v Slovenijo na svojo banko, pogosto v drugem časovnem pasu in seveda povezan z dodatnimi stroški.

Najin trik je uporaba Abamobi. Za vsakega, ki je veliko na poti (pa tudi doma) je idealno, saj se da stanje preveriti takoj in povsod. Preverite tudi možnost vklopitve SMS obveščanja. Midva preko Abasms prejmeva SMS ob vsaki transakciji s kartico in tako preprečiva morebitne nepooblaščene nakupe.

Za primer odtujene ali izgubljene kartice pa lahko sklenete zavarovanje plačilnih kartic, ki krije škodo tudi nekaterih osebnih predmetov kot so osebni dokumenti, denarnica, mobilni telefon in ključi. Nama daje to izjemen občutek varnosti, saj gre za najpomembnejše stvari.

V vsakem primeru se je dobro zavarovati v primeru nezgode in bolezni, dandanes obstaja precej ugodnih paketov, ki ponujajo tedensko, mesečno ali pa celo letno zavarovanje v tujini. Preverite tudi, pri vašem bančnem ponudniku ali ponuja zavarovanje na počitnicah. Midva uporabljava Abanko, ki ima po najinih izkušnjah najprijaznejšo paleto predpočitniških storitev, ki vključuje tudi turistično zavarovanje.

5 korakov planerja

Če se nekako videte kot planerja, je ta blog zagotovo za vas. Spodaj je 5 korakov za uspešno planiranje vaše naslednje destinacije.

  1. Inspiracija in doživetja
  2. Upoštevanje 6ih faktorjev
  3. Poglobljeno planiranje
  4. Rezervacija
  5. Pakiranje

1. Inspiracija & doživetja

Vse se začne tukaj – razmišljate o destinaciji, ker ste videli prispevek na televiziji ali na spletu, ali pa zato ker vam je prijatelj razlagal o lepotah nekega kraja. Tudi midva nisva na tej točki nič drugačna. Večino inspiracije pridobiva na Instagramu, ki seveda ponuja edinstven pogled v vse kraje sveta. Velikokrat tudi pogledava Pinterest in prebirava popotniške bloge (tako kot vi v tem trenutki najinega 😉 ) Prijatelji, ki radi potujejo in s katerimi imamo podoben okus za potovanja, so pravtako super vir za iskanje inspiracije. V vsakem primeru pa ko preglejujete različne destinacije, morete biti nad njo hitro prevzeti! Ko sva enkrat vznemirjena nad nekim krajem, hitro začneva s poglobljenim iskanjem in povpraševanjem. Kaj je bilo prijateljem na tej destinaciji najbolj všeč? Katere so edinstvene izkušnje, ki bi jih lahko v tem kraju doživela?

Na svetu je toliko prelepih krajev, tako da izberite kraje, ob katerem vam instinktivno srce zaigra. Za končno odločitev je še čas. V drugem koraku bova razložila, kako iz nabora destinacij izbrati zmagovalca.

2. Upoštevanje 6ih faktorjev

Ker sta denar in čas ponavadi omejeni dobrini oz. je vsaj ena od the omejena, je potrebno prioritiziranje destinacij in izbrati tisto, ki je v danem trenutku za vas najboljša. Popotniki imamo različne okuse in možnosti kar zadeva časa, denarja, vrste potovanja, časovne fleksibilnosti in seveda tudi kar nam je pri potovanju najbolj všeč.

Spodaj je naštetih 6 glavnih faktorjev, ki vplivajo na to kako izbirava destinacijo:

  • Trajanje potovanja – koliko dolgo sva lahko potovanju oz. na izbranem kraju? Nekatere destinacije so namreč bolj primerne za enotedensko potovanja (npr. Turčija) kot tista bolj oddaljena (npr. Avstralija).
  • Proračun za potovanje – koliko si lahko privoščiva za potovanje? Vedno skušava okvirno predvidevati koliko naju bo neka pot stala. Če nama je destinacija res všeč, tudi preučiva možnost plačila na obroke. Pri Abanki je npr. med predpočitniškimi storitvami na voljo tudi obročna kartica Visa, ki omogoča obročno plačevanje ne glede na to kje ali kaj kupite.
  • Vrsta potovanja – ali si želiva ogledati veliko krajev ali raje imeti bolj poglobljeno izkušnjo tudi če to pomeni, da bova videla manj krajev?
  • Časovna fleksibilnost – ali lahko dopust prilagodiva na obdobje, ki bi bilo verjetno najbolj primerno z vidika gneče ter tudi vremena.
  • Razvitost destinacije – kako turistično je razvita posamezna destinacija?
  • Družba – seveda je izbira destinacije tudi pogojena s tem s kom potujeva.

Ugotovila sva, da je ključno da se pričakovanja in želje teh 6 faktorjev karseda poenoti z destinacijo. Ponavadi je nekaj destinacij v finalnem izboru, preko omenjenih faktorjev, pa boste lažje izluščili zmagovalno destinacijo.

3. Poglobljeno planiranje

Tretji korak je poglobljen prvi korak – tukaj preideva iz inspiracije na konkretno raziskovanje. To pomeni, da se ne postavljava več v vlogo občudovalca, ampak že v vlogo planerja; se pravi tistega, ki bo sanjsko potovanje tudi udejanjil!

Ponavadi se tega lotiva na sledeče načine:

Ponovni pregled fotografij iz destinacije

Slika pove več kot tisoč besed. Ko že imava neko destinacijo v mislih, še enkrat pregledava slike in se osredotočiva na tiste, ki so nama najbolj pri srcu. Poleg spoznavanja novih kultur in ljudi, potovanje namreč dojemava kot odkrivanje lepot tega sveta. Več slik različnih doživetij in zanimivosti kot najdeva, lažje planirava pot, tako da svetujeva, da temu posvetite dovolj časa. In ja, to je zabavno!

Shranjenje krajev na zemljevid (na spletu)

Najprej si izberite zemljevid, ki vam bo prišel najbolj prav. Ponudnikov je ogromno, nekateri delajo samo online, druge so tudi offline. Sama uporabljava Google Maps, kjer si lahko tudi shranite offline zemljevide, tako da ni problema s porabo podatkov, dobra in popularna izbira je tudi Maps.me. Shranite si željene točke na izbrani zemljevid in že boste dobili okvirno sliko o razdaljah med posameznimi atrakcijami ter tudi verjetno spoznali, da vsega v zadanem časovnem obdobju ne boste uspeli videti. Pri meni izgleda to nekako takole:

Branje blogov atrakcij in doživetij na destinaciji

Pinterest je super orodje za planiranje potovanja, saj lahko različne vsebine shranjuješ v svoj (osebni) board, kjer je potem vse na enem mestu. Sama prebirava bloge podobnega tipa potovanja blizu najinemu in se osredotočiva na same atrakcije in doživetja. Če se odpravljava na dvotedensko potepanje, kaj je najbolj pogost itinerar in katere so najpopularnejše atrakcije? Pogovarjajte se s prijatelji, ki so že bili tam in prebirajte bloge, ki pišejo relevantne in koristne vsebine (kot npr. AndSheXplores.com 😉 ). Osredotočite se na predvsem skrite kotičke, saj so najbolj mainstream atrakcije, zaradi prenasičenosti veliko manj romantične kot sprva kaže.

Branje blogov za praktične nasvete

Veliko ste prebirali o vseh lepih krajih, ki jih nameravate obiskati. Zdaj je čas, da začnete z razumevanjem in planiranjem prevoza, stroškov, vremena in drugih pomembnih in praktičnih stvari.

Prevoz

Kako drugi popotniki potujejo na izbrani destinaciji? Kakšne so njihove izkušnje z lokalnim transportom in kakšni so njihovi predlogi? Ali so zamude pogoste, kako je s “cenkanjem” s taksisti, ali je najem skuterja varen in kaj je zanj potrebno? Pomembno je, da spoznate koliko zanesljivo je potovanje in koliko časa vnaprej je potrebno posamezen prevoz rezervirati.

Viza

Preučite kako je z vizo za posamezno destinacijo, in sicer najbolje direktno na Slovenskem Ministrstvu za zunanje zadeve. Seveda je potrebno zadevo še preveriti specifike kje drugje. To sva tudi sama spoznala na najini poti s Šrilanke na Tajsko. Skoraj so nama preprečili boarding na avion za Tajsko, saj nisva imela izhodne karte s Tajske naprej. Tako morala v Kolombu, v zadnjih minutah pred vkrcanjem, na telefonu kupiti letalske karte za nekaj tednov vnaprej. Pri naročanju vize se tudi pozanimajte koliko časa vnaprej jo je potrebno naročiti, kakšne slike potrebujete in koliko stane. Slišala sva že za več situacij, ko so potniki preko neuradne strani naročili vizo in jo 1x ali 2x preplačali in jo nato sploh niso dobili. Zato pozorno preverite, da ste na uradni strani izbrane države (končnica .gov).

Stroški

Kolikšni so pričakovani realni stroški za začrtano pot?

Vreme

Nekatere destinacije imajo mikro podnebja, ki jih morate pred odhodom preučiti. Na primer Šrilanka je majhen otoček, a ima na severu otoka obratne letne čase kot južni del države.

Praktični nasveti

Katere atrakcije je potrebno rezervirati vnaprej? Kako dolgo ostati v posameznem kraju? Kakšni so običaji pri napitnini?

Še nasvet pri menjavi denarja, ki nama je vedno prišel prav: Čim več plačujte z debetno ali s kreditno kartico, saj ne zaračunava nobenih stroškov, menjalni tečaj pa je najbolj ugoden. Ob plačilu na POS terminalu vedno izberite plačilo v lokalni valuti, saj je ta menjalni tečaj naugodnejši. Plačilo s konverzijo je namreč običajno dražje kot plačilo v lokalni valuti.

Vaš plan

Več časa kot boste posvetili raziskovanju in pregledovanju preteklih izkušenj drugih popotnikov, lažje bo planirati potovanje. Zaradi omejenosti s časom in/ali z denarjem, boste verjetno prisiljeni izpustiti kakšno shranjeno atrakcijo na vašem zemljevidu, a še vedno se lahko vrnete in doživite tudi to.

Na tej točki boste imeli veliko zvezdic na zemljevidu, tako da je čas povezanja le-teh. Sama ponavadi ustvariva Google spreadsheet in pripraviva seznam doživetij, ki bi jih rada izkusila vsak dan potovanja. Google Docs nama je všeč, saj je dostopen preko vseh naprav.

Tako zdaj imate pred sabo okviren plan aktivnosti za vsak posamezen dan, v naslednjem koraku že sledi rezervacija.

4. Rezervacija

Let

Za rezervacijo letov je ogromno možnosti, sama najbolj prisegava na Google Flights, Momondo in Sky Scanner. Načeloma je bolje, da rezervirate čim bolj vnaprej, saj ponavadi cene letalskih kart s časom rastejo.

Verjetno niste vedeli, da so cene letalskih kart pogojene s tem kje se nahajate. Če imate VPN lahko to tudi preizkusite in se poigrate z različnimi lokacijami. Po najinih izkušnjah imajo npr. Evropski IP-ji višje cene kot npr. Ameriški. Razlike so sicer majhne, a vendarle. 

Notranja logistika

V prejšnjih točkah ste se že spoznali z načini potovanja na izbranem kraju, tako da glede na izkušnje ostalih in vaših želja, se odločite kaj potrebujete za prevoz. Ali potrebujete mednarodno vozniško dovoljenje, kako je izposojo skuterja, ali je potrebna rezervacija kakšnega avtobusa / vlaka / notranjega leta? V primeru, da je potrebna rezervacija, dobro preverite kredibilnost spletne strani preden vpišete številko kreditne kartice.

Namestitev

Po najinih izkušnjah imajo turistično razvitejši kraji več hotelskih kapacitet in s tem več fleksibilnosti. V manj razvitih destinacijah je vnaprejšnja rezervacija skorajda nujna, saj je je možno, da sicer ostanete brez prenočišča. Na najinem 3 tedenskem potepanju po zahodni obali ZDA, sva vnaprej rezervirala zgolj hotel v San Franciscu, medtem ko bili vsi ostali bolj sproti. Po drugi strani je pa v Mjanmarju potrebno vsak hotel predhodno rezervirati, saj kraji ne ponujajo veliko dobrih opcij.

Za pregled namestitev v izbranem kraju najpogosteje uporabljava Booking.com in Agoda (še posebno za Azijo). Preden rezervirava, ceno še preveriva na Trivago. Velikokrat so razlike v ceni, tako da sva namestitev rezervirala tudi preko Hotels.com in Expedia in pa tudi direktno preko izbranega hotela. Vsi agenti namreč navadno poberejo 15%-20% od končne cene, zato vam hotel lahko ponudi 10% popust od citirane cene na omenjenih straneh, če z njim pravočasno stopite v stik.

Atrakcije in doživetja

Pred odhodom se prepričajte, če je potrebno kakšno vstopnico rezervirati / kupiti vnaprej. Velikokrat sva že vnaprej rezervirala karte, bodisi zaradi omejenega dostopa (dnevna kvota 200 ljudi v pragozdu na Sumatri) bodisi zaradi krajših čakalnih vrst (Angkor Wat v Kambodži).

5. Pakiranje

Prinesite samo najnujnejše

Sliši se preprosto, vendar še posebej za nežnejši spol zna biti ta del najbolj zahteven 😉 Ali je tisti peti par čevljev na tedenskem potovanju zares nujno potreben? Najbolje se je osredotočiti na aktivnosti, ki jih boste največkrat počeli in temu prilagoditi prtljago. Najin nasvet je, da si ne preveč napolniti prtljage, saj si boste zelo verjetno želeli vrniti s kakšnimi suvenirji z vas ali za vaše najdražje.

Kovček ali nahrbtnik?

Biti “backpacker” se sliši kul, ampak velikokrat to enostavno ni praktično. Če niste popotnik z zelo omejenim budgetom, ki bo večino noči prespal v majhnih sobah v hostlih ali če ne boste ves čas potovali z motorjem, potem definitivno priporačava kovček. Kovček ima več prostora in prinaša manjšo možnost poškodb vaših potrebščin in tudi boljšo zaščito pred vlago in nepridipravi.

Potovanje je veliko udobnejše z vlečenjem kovčka v primerjavi z 20 kilskim nahrbtnikom, ki vam utruja hrbtenico. Na polletnem potepanju po JV Aziji, nama je samo enkrat bilo žal, da nisva imela nahrbtnika. Na Koh Rong Samloemu sva namreč morala kakšen kilometer nositi svoja kovčka po celotni dolžini plaže.

Čestitke gospod planer oz. gospa planerka! Z ustreznim planiranjem se boste manj obremenjevali na poti in spraševali kaj videti na destinaciji. Imeli boste več časa za spoznavanje novih ljudi, ki vam bodo preko svojih izkušenj predlagali nove čarobne kraje, ki jih še Google, Pinterest ali blog ni uspel ujeti! Tako da se vnaprej dobro pripravite, a vseeno imejte dovolj časa za odkrivanje krajev in doživetij, ki jih ni mogoče predvideti. Srečno pot! 🙂

Vsebina je nastala v sodelovanju z Abanko.

AndSheXplores

I am Nika and I created this blog to take you to some of the finest spots in the world. I'm traveling with my forever partner in crime and photographer Ziga. We quit our corporate lives to do more of what we want to do - to explore more. Nature lover. Vegan. Owner of the cutest doggy Ava. Hotel consultant.

View Comments

  • Kar v redu zapis, edino pri nakupu letalskih vozovnic obstajajo boljše zadeve, kot so navedene. Osebno spadam med "planerje" in se vedno sila natančno pripravim na potovanje. In ne, par dni ni dovolj. Ko še ni bilo svetovnega spleta, sem se na neko potovanje pripravljal več kot leto dni, saj je bilo dolgo in izredno kompleksno in je med drugim vsebovalo 34 nepovezanih in dolgih poletov, da ne govorim o vseh ostalih stvareh. Očitno so bile moje izkušnje v redu, saj me zadnje čase kontaktira kar nekaj osebkov, da jim naredim vse - od čim cenejših prevozov, popolnega itinerarja, namestitev... Trenutno "imam" dve osebi na potepu po Indiji, ki se počasi približuje koncu in vse poteka kot po maslu. Pred seboj pa imam velik izziv, saj "spravljam" štiričlansko družino na skoraj enoletno potovanje okoli sveta - seveda za čim manj denarja. To mi bo vzelo kar precej časa. Da ne bo pomote - nisem neka "turistična agencija", ki to dela za zaslužek...

    • Hvala Andrej. Super, a lahko deliš na kakšen način pa ti rezerviraš karte?

      Lahko bi se torej reklo, da si super-planer ;) Včasih bilo res še bolj zahtevno. Je še kaj pomembnega na kar sva pozabila?

    • Zanimiv in informativen zapis, svetoval bi le, da izbrišeta nesmiselni zapis glede vpliva piškotov na ceno letalske karte, ker je to popolna neumnost in kvari vse ostalo.

      • Hvala, Miha. Pri piškotkih sicer mnenja niso enotna, uradno iskalniki tega ne podpirajo. Nekaj več o tej temi: https://time.com/4899508/flight-search-history-price/

        Po drugi strani sva pa na lastni koži izkusila pred nekaj leti na strani Adrie Airways. Po trojnem iskanju se je cena povečala, medtem ko je istočasno na drugem računalniku ostala tista prvotna. Kakorkoli midva se raje tega drživa.

        • Dober primer si dala, kako je ljudem lažje verjeti v imaginarne teorije kot se poglobiti in poiskati resnične razloge. Vajin primer nima prav nič s piškotki ampak le z delovanjem rezervacijskega sistema letalskih družb - le-ta namreč ob začetku rezervacijskega postopka za določen čas blokira karte za tistega iskalca in pri naslednji iskalcih pokaže ceno naslednjih kart, ki so lahko dražje. Po nekem času od začetka rezervacije (če se ta ne zaključi) pa se rezervacija v ozadju sprosti in so te karte spet na voljo v iskalnikih. Jaz letno poženem vsaj 100.000 iskanj letalskih kart in še niti enkrat nisem prišel do situacije, ki je ne bi znal logično razložiti, zato lahko popolnoma prepričano rečem - Myth Busted!

Share
Published by
AndSheXplores

Recent Posts

Austrian Tyrol in Summer: 8 places to see

As in the past summers when we went summer hiking in the Slovenian Alps and…

4 years ago

Should you make a stop in Surfers Paradise?

After enjoying Australia’s remoteness and lonely beaches in the Tropical North and having experienced the…

6 years ago

How to Plan your First Trip to Australia

Australia's always been a dream and the land down under clearly lived up to its…

6 years ago

Fraser Island – How to Travel and What to See

If you're a fan of natural wonders and dreamy beaches, Fraser island is a must…

6 years ago

Flying and landing on the Great Barrier Reef and Whitsunday Islands

The Great Barrier reef has always been a dream to visit and it was one…

6 years ago

Tropical North Queensland Highlights

We started our 5-week Australian adventa (immediately fell in love with their accent, though it…

6 years ago